Nová epizoda křížení moderních lidí a Neandrtálců aneb jak moderní člověk přispěl do genomu Neandrtálců

Martin Kuhlwilm se spolupracovníky (2016) srovnali části genomu sibiřského Neandrtálce a Děnisovana z pohoří Altaj se sekvencemi současných Afričanů.

Dospěli k neočekávanému zjištění, že křížení moderních lidí a Neandrtálců probíhalo už mnohem dříve, než se doposud myslelo. Stopy po tomto křížení se přitom zachovaly pouze u altajských Neandrtálců a to v podobě sekvencí, které získali od moderních lidí, s nimiž se křížili.

Genový tok probíhal i z populací moderního člověka do populací neandrtálských.

Tento příspěvek moderních lidí však nebyl nalezen u Neandrtálců evropských. Srovnání chromozomu č. 21 totiž neodhalilo sekvence moderního člověka ani u Neandrtálce ze Španělska (naleziště El Sidrón), ani u Neandrtálce z Chorvatska (naleziště Vindija). Z toho je zřejmé, že ke křížení muselo dojít ještě před doposud uvažovanými 47 000-65 000 lety.

Autoři spočítali, že k tomu křížení moderních lidí s Neandrtálci došlo před 100 000 až 230 000 lety. Zdá se tedy pravděpodobné, že by se mohlo jednat o křížení Neandrtálců s moderními lidmi, kteří jako první migrovali z Afriky do oblasti Levant na Blízkém Východě před 120 000 lety. Zde se totiž mohli potkat s evropskými Neandrtálci, kteří se zde v tomto období objevují (například naleziště Skhul nebo Qafzeh).

Křížení pravděpodobně proběhlo v oblasti Blízkého Východu před asi 120 000 lety.

Stopa po tomto křížení se však v genomu moderního člověka nezachovala proto, že tito první migranti moderních lidí byli neúspěšní, jejich populace zanikly poté, co byly náhlou klimatickou změnou v této oblasti odříznuti v nepříznivých podmínkách.

Nyní jsme tedy našli důkaz o této dřívější epizodě křížení právě v genomu sibiřských Neandrtálců, kteří si jako potomci těchto Neandrtálců z Blízkého Východu tento odkaz nesli v sobě.

Obrázek ukazuje směr a velikost genového toku (křížení) zaznamenaného srovnáním sekvencí Neandrtálců, Děnisovanů a současných AfričanůModře znázorněné křížení je molekulárně-geneticky prokázaný genový tok do populace Děnisovanů z prastaré archaické populace, o jejíž existenci však doposud mnoho nevíme.

V tabulce je uvedeno osm genů moderního člověka, jejichž sekvence Martin Kuhlwilm s kolegy nalezli u altajských Neandrtálců. Byly mezi nimi například sekvence pro transkripční faktor genu NR5A2 (ovlivňuje vývoj jater) nebo genu FOXP2, který kóduje transkripční faktor, který je spojován s osvojením si jazyka (schopností mluvit). Je zjevné, že obohacení o nové sekvence bylo vzájemné.

U mnoha sekvencí však byl zaznamenám i vliv purifikujícího výběru (odstraňuje z genofondu škodlivé mutace), což dokládá, že sekvence moderního člověka nebyly na odlišném genetickém pozadí neandrtálského genomu příliš tolerovány.

Výsledky analýzy také ukázaly, že v genomu evropských Neandrtálců i sibiřských Děnisovanů se ve zvýšené míře projevuje homozygotizace sekvencí jako důsledek sňatků v malých populacích, ve kterých žili. Nicméně tyto projevy jsou mnohem menší než u sibiřských Neandrtálců, u nichž to je důsledek dříve nalezených příbuzenských svazků.

Z výše uvedeného je zřejmé, že v historii moderního člověka je stále mnoho nového k objevování a zjišťujeme tak například, že křížení s Neandrtálci nebylo vůbec dílem náhody, protože tyto dvě epizody křížení od sebe dělí několik desítek tisíc let.

Created By
Pavel Lízal
Appreciate
Created with images by erix! - "Man" • Pavel "KoraxDC" Kazachkov - "Altai mountains" • Cargo Cult - "National Museum of Natural History" • NASA Goddard Photo and Video - "Snow in the Middle East"

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.