Gyulai Vár
"Közép-Kelet Európa egyetlen épen maradt, síkvidéki, gótikus téglavára".

A vár építését Maróthi János macsói bán kezdte el, feltehetően közvetlenül 1403 után, amikor Zsigmond király neki adományozta a gyulai uradalmat.
A török megjelenéséig, a vár építésében három periódust különböztetünk meg. Az első szakaszban épült meg a belső vár ma is látható hatalmas tömbje, valamint az ezt körülvevő derékvár.

Az enyhe trapéz alakú belsővár hossza 60 méter, nagyobbik szélessége 27, kisebbik 23 méter. A torony magassága 21 méter, a fal magassága 14 méter. A derékvár falai általában 1 méter szélesek, a belsővár fala eléri a 3 méter vastagságot is. Az építkezés második periódusában készültek el a belső gazdasági és lakóépületek.

A XVI. század elején fejezték be a bejárattal szemben a lovagterem megépítését.
A rendkívül vizenyős terület miatt a falak különös alapozást kaptak. Először is a jelenlegi talajszinttől mintegy öt méter mélyen kihegyezett tölgyfa cölöpöket vertek le. Erre terméskő falakat raktak két méter magasságig, majd a terméskő falnál kissé keskenyebben kezdték emelni a téglafalakat.
A vár történelméből:
"A vár hadászati fontossága akkor vált jelentőssé, amikor Temesvár eleste után Gyula védte Erdély és Észak-Magyarország felé az országot. 1552 után került sor a vár átépítésére, amelyet kapitánya, Kerecsényi László hat vármegye robotjával végeztetett. A vár katonasága évekig nem kapott zsoldot, így kénytelen volt portyázásokkal élelmet és pénzt szerezni."
Egy ilyen, bugaci pusztáig jutó portya emlékét idézi fel a
Szép ének a vitézekről c. históriásének
"A mű a gyulai vitézek kalandos bugaci portyáját beszéli el. A vitézek fél éve nem látott hópénzüket követelik a kapzsinak tartott Kerecsényi László várkapitánytól, aki alaptalanul azzal torkolja le őket, hogy a kiosztott ennivalóra sem méltók, hiszen már régóta nem ütöttek rajta egyetlen török csapaton sem:
„Azt is bizony jó bizonnyal tudjátok, / Sok idei, hogy héjában észitek / Vég-Gyulában az királynak cipóját. // Azt is bizony jó bizonnyal tudjátok, / Vég-Gyulában törököt nem hoztatok, / Az karóban egy fejet sem töttetek.”
Az önérzetükben sértett katonák közül százötvenen portyára indulnak, s megütköznek egy ötszáz fős török csapattal, akik közül kétszázat lekaszabolnak, a többi háromszázat pedig elkergetik. A magyar katonáknak is a fele odavész, a hősök holttestét társaik viszik Gyulára eltemetni. A portyázók gazdag zsákmánnyal térnek haza. A levágott török fejekből, amelyeket korábban Kerecsényi várkapitány kért számon a vitézeken, annyit gyűjtenek, hogy egy-egy vitéz kopjafájára többet is feltűznek. A gyulai katonák az otthon maradt várkapitánynak is adnak ajándékot, egy sebesült török vajdát. Ezzel szégyenítik meg az igazságtalan és lelketlen Kerecsényit."
"A vár sorsa 1566-ban dőlt el. A világhódító Szolimán szultán ekkor vezette Magyarországra harmadik hadjáratát. Két célja volt: az egyik Szigetvár, a másik Gyula elfoglalása. Szigetvár alá maga ment, ide unokaöccsét, Pertaf basát, ruméliai beglerbéget küldte, egyesek szerint 40, mások szerint 80 000 emberrel. Július 2-től szeptember 2-ig, 9 hétig tartott a vár ostroma, amelynek végén a magára maradt, járványtól megtizedelt őrség megadta magát. A kivonuló őrséget és a várba szorult lakosokat a török kifosztotta, lemészárolta vagy fogságba ejtette."

A vár bejáratánál a végvári harcok hősies katonáinak állít emléket, a Végvári Vitéz szobra .
"129 évi török uralom után a török 1695 januárjában adta fel a várat. Utolsó hadi eseménye a Rákóczi szabadságharc idején 1705 júniusában, amikor Károlyi Sándor Rákóczi megbízásából próbálta elfoglalni a labancoktól védett várat — sikertelenül."
A vár körüli árkokat a 19. sz. elején feltöltötték, az erődítmény-rendszert császári parancsra lerombolták. A megmaradókat gazdasági épületnek és cselédlakásnak használták 1905-ig. A várat 1954-1961 között restaurálták.
Gyula város 129 évig volt török megszállás alatt, az ekkori és későbbi korok tárgyi és téremlékei tekinthetőek meg a Gyulai vár múzeumában. A múzeum több szintes, 24 kiállítóteremből áll.
Látogatható a várbörtön, az éléstár, a kovács-, és fazekas műhely .
A vármúzeum felső szintjén a korabeli lakosztályokat találjuk.

A várúrnői, várúri és várnagyi lakosztályok, várúri hivatali szoba, szandzsák bég fogadószobája, fegyvertár, alabárdos terem látható.
A középkori kápolnát 1445 június 10.-én szentelte fel Miklós tripolisi püspök az Apostolfejedelmek tiszteletére.



Nyitva tartás:
Hétfő: ZÁRVA
Kedd – Vasárnap: 10:00 – 16:00
Gyula, Várkert
